Trump potpisao sporazum sa Saudijskom Arabijom od preko 600 milijardi dolara

Svjetionik
5 Min Read

Američki predsjednik Donald Trump potpisao je u utorak strateški ekonomski sporazum sa Saudijskom Arabijom, gdje je dočekan uz sve državne počasti na početku turneje po zemljama Zaljeva s ciljem privlačenja bilionskih investicija.

Američki predsjednik Donald Trump potpisao je u utorak strateški ekonomski sporazum sa Saudijskom Arabijom, gdje je dočekan uz sve državne počasti na početku turneje po zemljama Zaljeva s ciljem privlačenja bilionskih investicija.

Trump je sa saudijskim prestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, poznatim kao MbS, potpisao sporazum koji, prema saudijskoj državnoj televiziji, pokriva oblasti energetike, odbrane, rudarstva i druge sektore.

Bijela kuća je saopćila da će Saudijska Arabija investirati oko 600 milijardi dolara u Sjedinjene Američke Države, uključujući i najveći sporazum o prodaji oružja između ovih saveznika, vrijedan skoro 142 milijarde dolara.

“Mislim da se zaista sviđamo jedni drugima”, rekao je Trump tokom sastanka s princom Mohammedom u Rijadu, nazivajući ga prijateljem i ističući dobar lični odnos.

Trump, koji je u Rijad stigao u pratnji brojnih američkih preduzetnoka, uključujući milijardera Elona Muska, nastavlja turneju u srijedu posjetom Kataru, a u četvrtak odlazi u Ujedinjene Arapske Emirate.

Iako je Izrael ostao izostavljen s agende ove turneje, Trumpov fokus ostaje na ekonomskim, a ne sigurnosnim pitanjima Bliskog istoka.

Saudijski ministar za investicije Khalid al-Falih izjavio je na investicionom forumu u Rijadu da odnosi između dvije zemlje više nisu zasnovani isključivo na energentima.

“Kada Amerikanci i Saudijci udruže snage, često se dešavaju dobre stvari – a vrlo često i velike stvari”, rekao je al-Falih.

Trump je na sastanku u kraljevskom dvoru podsjetio da je prethodno posjetio kraljevstvo 2017. godine i da saudijske investicije otvaraju nova radna mjesta u SAD-u. Ponovio je svoju staru tvrdnju da bi saudijska investicija mogla dostići i bilion dolara.

U Rijadu je održan i Saudijsko-američki investicioni forum, kojem su prisustvovali izvršni direktori najvećih američkih investicionih fondova, uključujući Larryja Finka (BlackRock), Stephena Schwartzmana (Blackstone) i ministra finansija Scotta Bessenta.

Na prijemu u palati, Elon Musk je kratko razgovarao s Trumpom i MbS-om, a ručku su prisustvovali i šef kompanije OpenAI Sam Altman i drugi vodeći američki poslovni lideri.

MbS je kroz reformsku strategiju “Vizija 2030” pokrenuo transformaciju saudijske ekonomije, uključujući “giga-projekte” poput futurističkog grada NEOM. Na forumu je zamjenik izvršnog direktora NEOM-a Rayan Fayez rekao da se oko milijardu dolara ulaže u tehnologije budućnosti, od čega većina ide američkim kompanijama.

Uprkos ambicioznim planovima, Saudijska Arabija je morala revidirati neka očekivanja zbog rasta troškova i pada cijena nafte. Ipak, strateški savez s Washingtonom, baziran na razmjeni nafte za sigurnost, ostaje čvrst.

Odnosi između Trumpa i MbS-a su znatno stabilniji nego što su bili s prethodnim američkim predsjednikom Joeom Bidenom, čije su veze sa Rijadom bile zategnute nakon ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija 2018. Američke obavještajne službe vjeruju da je naredbu za ubistvo dao upravo MbS, što on negira.

Izrael izostavljen iz Trumpove turneje

Iako se Trump tokom prve predsjedničke turneje Bliskim istokom 2025. godine nije zaustavio u Izraelu, izraelski premijer Benjamin Netanyahu i dalje tvrdi da pokušava postići novi sporazum o prekidu vatre u ratu u Gazi.

Izraelski zvaničnici pokušavaju ublažiti značaj Trumpove odluke da ne posjeti Izrael, ali rastu sumnje u Tel Avivu da ta zemlja više nije u fokusu američkih prioriteta. U Washingtonu također raste frustracija zbog izostanka napretka u zaustavljanju sukoba.

S druge strane, izraelske vojne operacije protiv Hamasa u Gazi i Hezbollaha u Libanu, te atentati na vođe ovih iranskih saveznika, dali su Trumpu dodatnu polugu moći u regiji, slabeći uticaj Teherana.

Američki i iranski pregovarači sastali su se proteklog vikenda u Omanu radi mogućeg dogovora o ograničavanju iranskog nuklearnog programa. Trump je ranije zaprijetio vojnom akcijom ako diplomatija ne uspije.

Trumpov specijalni izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff rekao je prošle sedmice da uskoro očekuje napredak u širenju Abrahamskih sporazuma koje je Trump inicirao tokom prvog mandata, a kojim su UAE, Bahrein i Maroko priznali Izrael.

Međutim, Netanyahuovo odbijanje trajnog prekida vatre u Gazi i neprihvatanje stvaranja palestinske države, prema izvorima Reutersa, čine dalji napredak u pregovorima s Rijadom malo vjerovatnim.

Podijelite ovaj Članak