Linux postaje sve popularniji i povećava svoj tržišni udio

3 min čitanja

Novi podaci otkrivaju kako se američki desktop krajolik polako, ali sigurno mijenja. Linux je u lipnju 2025. prvi put premašio 5% tržišnog udjela među operativnim sustavima za desktop računare u SAD-u – točnije, 5.03%. Za open-source zajednicu, to nije samo broj nego i simbolična prekretnica.

Prema StatCounterovim Global Stats podacima, Windows i dalje drži većinu s 63.2%, no to je značajan pad u odnosu na prije deset godina, kad je ta brojka bila bliže 76%. Apple se podijelio na OS X (16.57%) i macOS (7.72%), a “Unknown” OS čini 4.76%, dok Chrome OS zauzima 2.71%.

Linux je ovim rastom po prvi put nadmašio “Unknown” kategoriju, što je i simbolički i praktično važno za one koji godinama zagovaraju veće prihvaćanje otvorenih platformi. Povećani interes za Linuxom pokazuje da sve više korisnika traži alternative velikim zatvorenim ekosustavima – bilo zbog privatnosti, performansi ili filozofije.

Jedan od ključnih razloga za ovaj rast je nezadovoljstvo Microsoftovim smjerom. Kraj podrške za Windows 10 i strogi hardverski zahtjevi Windowsa 11 natjerali su mnoge vlasnike starijih računala da potraže laganiji OS koji ne traži novi hardver. Dodajte tome prisilne nadogradnje, reklame unutar sustava i AI funkcije koje skupljaju podatke – i postaje jasno zašto Linux postaje sve atraktivnija opcija.

Tu je i gaming scena – Steam Deck, Valveov handheld koji pokreće Linux, približio je ovu platformu mlađim korisnicima koji nikad nisu razmišljali o Linuxu kao opciji za igranje. Taj efekt prelijeva se i na desktop.

Distributeri poput Ubuntu i Linux Mint olakšali su postavljanje i korištenje sustava za prosječnog korisnika. Više nije nužno biti terminal-majstor da bi se uživalo u Linuxu – danas je često dovoljno samo instalirati, podesiti par stvari i raditi bez problema. Projekti poput Winea i bolja hardverska podrška dodatno su smanjili razliku u kompatibilnosti s Windows aplikacijama.

Zanimljivo, dio zajednice smatra da je realni udio Linuxa zapravo i veći – jer mnogi korisnici blokiraju trackere ili mijenjaju user agente, zbog čega ih analitika ne prepoznaje. U kontekstu toga, onih 4.76% “Unknown” sustava možda krije još pokoji distro.

Entuzijasti također ističu da je i Chrome OS dio šire Linux obitelji, jer se temelji na Linux kernelu. Ako se uzme i tih 2.71%, ukupna prisutnost “Linux obitelji” u SAD desktop prostoru raste na gotovo 7.74%.

Priča o Linuxu na desktopu je spora, ali konstantna. Trebalo mu je osam godina da s 1% naraste na 2%, ali nakon toga mu je trebalo samo nešto više od tri godine da se udvostruči – pa opet. Ako se ovakav tempo nastavi, kraj dominacije jednog sustava možda više nije pitanje “ako”, nego “kada”.

Podijelite ovaj Članak