Vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost Irana razmatra mogućnost zatvaranja Hormuškog moreuza, jednog od najvažnijih svjetskih energetskih pravaca, izvijestila je državna televizija Press TV.
Vijest dolazi nakon izvještaja da je iranski parlament već usvojio mjeru kojom bi se omogućilo zatvaranje moreuza, iako konačna odluka još nije donesena.
Esmail Kosari, zastupnik u parlamentu i komandant Islamske revolucionarne garde (IRGC), izjavio je za Klub mladih novinara da se zatvaranje nalazi na dnevnom redu i da će biti provedeno kad god to bude potrebno.
Zašto je Hormuški moreuz toliko važan?
Hormuški moreuz, uski morski prolaz koji povezuje Perzijski zaljev s Arapskim morem, ključna je tačka za globalni protok energenata. Kroz ovaj tjesnac prolazi gotovo 20 posto svjetske nafte i prirodnog gasa. Svaki prekid tog toka imao bi snažne posljedice po globalna tržišta energenata, vjerovatno izazivajući nagli rast cijena nafte i dodatno destabilizirajući ionako osjetljivu regiju.
Ovaj prolaz već decenijama predstavlja geopolitičku tačku napetosti. Iran je i ranije prijetio njegovim zatvaranjem, naročito u trenucima pojačanih tenzija sa Sjedinjenim Državama. Međutim, do sada nikada nije uistinu preduzeo taj korak – zatvaranje bi se u međunarodnim okvirima smatralo ozbiljnom eskalacijom s potencijalno globalnim posljedicama.
Šta čini ovu prijetnju drugačijom?
Ono što ovu situaciju izdvaja od prethodnih jeste kontekst: sve intenzivniji rat sa Izraelom i rastući pritisak SAD-a. Potencijalno zatvaranje moreuza sada ne bi bilo samo taktički odgovor, već strateški potez kojim bi Teheran mogao nastojati oružjem pretvoriti globalne energetske tokove – kao sredstvo odvraćanja ili odmazde za vojna djelovanja protiv Irana.
I sama najava takve mogućnosti već ima uticaj. Tržišta reagiraju i na prijetnje, a stvarno zatvaranje – pa makar i privremeno – izazvalo bi veliku uzbunu. Zemlje koje zavise od nafte iz Zaliva, poput Kine, Japana, Indije i evropskih država, bile bi direktno pogođene. Ujedno, time bi bila stavljena na test i spremnost zapadnih pomorskih snaga, posebno američke mornarice, čija je prisutnost u regiji upravo usmjerena na osiguranje slobode plovidbe.
Iako je iranski parlament, prema navodima medija, već odobrio ovaj korak, konačnu riječ ima Vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost – tijelo koje je pod direktnim nadzorom vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hamneija.
Ostaje nejasno koliko je Iran zaista blizu da zatvori Hormuški moreuz, ili je ova prijetnja dio šire diplomatske strategije i pokušaj jačanja pregovaračke pozicije u trenutku rastućih tenzija. Međutim, izjava Kosarija da će se zatvaranje sprovesti kad god to bude potrebno, sugeriše da Teheran želi zadržati sve opcije otvorenim.
Jedno je sigurno: ako Iran zatvori Hormuški moreuz, čak i na kratko, posljedice će se osjetiti daleko izvan granica Bliskog istoka.