Svi nivoi vlasti u BiH obustavili su isplatu novca iz budžeta Dodikovom SNSD-u i Stevandićevom US-u, čime su sproveli odluku visokog predstavnika.
Svi nivoi vlasti u Bosni i Hercegovini obustavili su isplatu novca iz budžeta Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika i Ujedinjene Srpske (US) Nenada Stevandića, čime su proveli odluku visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, nakon što je procijenjeno da političko rukovodstvo bosanskohercegovačkog entiteta ugrožava mir u Bosni i Hercegovini.
Opštinski, kantonalni, entitetski i državni nivoi vlasti obustavili su novac za SNSD i US, potvrđeno je iz Kancelarije visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (OHR) za Radio Slobodna Evropa.
Gube oko 2.395.000 maraka
“Sva plaćanja budžetskih sredstava za finansiranje političkih stranaka SNSD i US u Parlamentarnoj skupštini BiH, parlamentu Federacije BiH, Narodnoj skupštini RS, kantonalnim skupštinama, gradskim i opštinskim vijećima/skupštinama, te u Skupštini Brčko distrikta obustavljena su, u skladu s Odlukom Schmidta od 24. aprila ove godine”, navedeno je iz OHR.
Dodali su da su osobe odgovorne za izvršenje budžeta na svim nivoima, uključujući i banke, odgovorne i obavezne da obustavljena sredstva prenesu na poseban račun koji je u tu svrhu otvorila Centralna banka Bosne i Hercegovine, prenosi Beta.
Schmidt je ovu oduku donio zbog “antidejtonskog djelovanja” i “napada na ustavni poredak” Bosne i Hercegovine, od strane vlasti entiteta Republika Srpska, odnosno presjednika RS-a Dodika i predsjednika entitetske skupštine Stevandića.
U RS je usvojena serija zakona kojima se pokušava zabraniti djelovanje državnih policijskih i pravosudnih tijela, nakon što je Dodik nepravosnažno osuđen na godinu zatvora o šestogodišnju političku suspenziju, jer se oglušio o odluke visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH.
Podržavajući Dodikovu politiku, pod istragu Tužilaštva BiH došli su i predsjednik entitetske skupštine Stevandić te entitetski premijer Radovan Višković.
Prema podacima iz finansijskih izvještaja političkih stranaka, SNSD je iz budžeta na svim nivoima u prošloj godini dobio nešto više od dva miliona konvertibilnih maraka (oko milion eura), dok je US dobila nešto više od 395.000 (nešto više od 200.000 eura)
Sankcije i presude
Čelnici RS-a su i pod sve većim pritiskom zapadnih zemalja, jer je njihova politika ocijenjena kao opasna i destabilizirajuća za mir u BiH.
Sankcije Dodiku, Stevandiću i Viškoviću u utorak je uvela Vlada Litvanije.
Ranije sankcije rukovodstvu RS-a uvele su Njemačka i Austrija, a u proceduri su i u Poljskoj. Uvođenje sankcija Dodiku najavila je i Slovenija, još jedna članica Evropske unije.
Od ranije su pod sankcijama SAD-a i Velike Britanije.