Temu se teško bori s konkurencijom Amazona na američkom tržištu

5 min čitanja

NEW YORK – Napori Temua da pronađe američke dobavljače kako bi obnovio svoje online maloprodajno poslovanje nakon što je Donald Trump suzbio kineski uvoz, otežani su Amazonovom dominacijom na tržištu e-trgovine.

Platforma za e-trgovinu u vlasništvu kineskog PDD Holdingsa dobila je od američkih tvrtki i prodavača obavijest da ne može ponuditi niže cijene robnih marki od onih koje se nude na Amazonu, prema dvjema izvorima upoznatima s nedavnim sastancima.

„Rekli smo im da ne mogu podcijeniti Amazon istim stvarima, morat će to biti materijalno drugačiji [proizvodi]“, rekao je jedan rukovoditelj velikog trećeg prodavača.

Razgovori su udarac za Temu, koji pokušava revidirati svoj poslovni model nakon što je Trumpova administracija uklonila takozvano de minimis izuzeće koje mu je omogućavalo uvoz jeftine robe izravno iz Kine bez plaćanja carina.

Temuovo poslovanje je zastalo nakon promjena carina, a mjesečni aktivni korisnici na njegovoj američkoj aplikaciji pali su za 54 posto na 37 milijuna između ožujka i sredine srpnja, prema podacima tvrtke za tržišnu inteligenciju Sensor Tower.

Analitičari su rekli da je pad broja korisnika proizašao iz odluke tvrtke da isključi potrošnju na oglašavanje u SAD-u, što je dovelo do naglog pada angažmana. Oglašavanje je nastavljeno krajem lipnja.

Temu je samo prošle godine potrošio otprilike 1,4 milijarde dolara na oglase na Facebooku i Instagramu, prema Morgan Stanleyju.

Kineski trgovac na malo uveo je pauzu u potrošnji na oglašavanje usred promjene pristupa zapadnim tržištima, gdje nastoji izravno konkurirati Amazonu i drugim velikim američkim trgovcima na malo.

Izvršni direktor treće strane rekao je da je Temu ponudio prodavačima poticaje, uključujući niže naknade, kako bi ih uvjerio da se isplati uvrstiti na njihovu platformu. No, ta osoba je rekla da su upozorili kinesku tvrtku da će se Amazon jednostavno prilagoditi nižoj cijeni.

Amazon agresivno određuje cijene proizvoda i postavlja donju granicu za većinu artikala. Opseg njegovog poslovanja znači da može podnijeti gubitke neko vrijeme kako bi održao niske cijene – nešto što manji konkurenti poput Temua teško čine.

„Osim ako PDD nije spreman gubiti milijarde dolara svake godine kako bi stekao tržišni udio u sljedećih pet godina, morat će biti pametniji“, rekao je Martin Heubel, konzultant koji pregovara o poslovima između Amazona i njegovih dobavljača.

Ako brendovi i prodavači trećih strana nude niže cijene negdje drugdje, riskiraju gubitak Amazonovog „kupovnog okvira“, značajke koja omogućuje kupcima dodavanje artikala u košaricu i generira većinu kupnji na stranici.

Temu određuje prodajnu cijenu za artikle koji se prodaju na njegovoj platformi, što ostavlja prodavače trećih strana bez dovoljne kontrole da spriječe smanjenje cijena koje bi se tada dogodilo i na Amazonu.

S obzirom na Amazonovu ogromnu mrežu, mnoge tvrtke ovise o njemu za veliki dio svoje prodaje, što znači da bi niže cijene na Temuu imale značajan domino učinak na njihove prihode.

Amazon je rekao: „Prodajni partneri samostalno donose odluke o svojim zalihama i izboru te postavljaju vlastite cijene.“

Prema uvjetima svojih ugovora s Amazonom, dobavljači ponekad pristaju pretrpjeti udarac ako e-trgovinski div snizi cijenu njihovog proizvoda, što zapravo omogućuje Amazonu da zadrži svoju maržu.

Amazon je rekao da njegovi dobavljači mogu slobodno sklapati ove ugovore „s krajnjim ciljem da kupcima omoguće ponudu niskih, konkurentnih cijena“.

Druga mogućnost za Temu da ponudi niže cijene bila bi prodaja vraćene i snižene robe slične onoj koju kupci obično pronalaze kod trgovaca kao što su Nordstrom Rack i TJ Maxx.

„Jedini način na koji Temu može konkurirati proizvodima bolje kvalitete je prodaja nebrendiranih stvari ili ponuda veleprodajnih popusta“, rekao je Heubel.

Platforma s nižim cijenama Haul – Amazonov ekvivalent Temuu – već prodaje snižene artikle poznatih marki kao što je Under Armour.

Podijelite ovaj Članak